تله بخار چیست؟

تله بخار یکی از مهم ترین بخش های موجود در بسیاری از صنایع است که نیاز به خطوط بخار دارند. تله بخار در واقع سیستمی است که برای خارج کردن بخار کندانس یا تقطیر شده از مسیر مورد استفاده قرار می گیرد. بخار یا گازهای داغ وقتی که در مسیرهای لوله کشی حرکت می کنند در اثر برخورد با سطح سرد لوله ها یا آب و هوای سرد محیط مقداری از آنها به کندانس یا مایع تبدیل می شود. وجود این کندانس یا مایع در خط لوله بسیار مضر است و می تواند باعث زنگ زدگی یا خوردگی و سوراخ شدن لوله شود. بنابراین تله بخارها توزیع و تقسیم انرژی در خطوط لوله را تثبیت می کنند تا خطوط لوله آسیب نبینند و کندانس ها و گازهایی که قابلیت انحلال ندارند از خط لوله خارج شوند و سیستم بدون عیب به کار خود ادامه دهد. تله بخار در حالی که این کندانس های و یا گازهای غیر قابل حل شدن را از سیستم خارج می کند در عین حال نباید به بخار اجازه فرار و خروج از سیستم را بدهد.

تله بخار در واقع نوعی شیر یا ولو اتوماتیک است که هر جا بخار باشد به کار گرفته می شود تا از اتلاف آن جلوگیری شود. همچنین بیشتر تله های بخار ، گازهای غیر قابل تراکم را به منظور نگه داشتن بخار عبور می دهند.

تعریفی که American National Standard Institute (ANSI) از تله بخار می دهد چنین است:

تله بخار شیری است که در مواقع تعریف شده باز می شود و خارج شدن کندانس یا گازهای اضافی را ممکن می سازد و یا در صورت لزوم بسته می ماند تا بخار با یک سرعت منظم و کنترل شده در سیستم بچرخد.

هیچ سیکل بخاری نمی تواند بدون تله بخار به کار خود ادامه دهد. تله بخار با خارج کردن کندانس و گازهای نامحلول از سیستم، به بخار خشک این امکان را می دهد سیستم را به مطلوب ترین و بهینه ترین حالت ممکن به گردش در آورد.

میزان کندانس یا گاز نامحلولی که توسط تله بخار از سیستم خارج می شود به متغیرهای خیلی زیادی بستگی دارد که نوع و مدل و سایز و دمای بخار و دمای محیط و … بخشی از این متغیرها هستند. به گفته متخصصان امر، بهینه ترین حالت استفاده از تله بخار زمانی است که مدل و نوع و مشخصات آن دقیقا بر اساس شرایط کاری تعیین شود. تله بخارهای مختلف در شرایط مختلفی به کار گرفته می شوند و نمی توان از یک نوع تله بخار برای همه شرایط استفاده کرد. گاهی در یک سیستم ممکن است دما خیلی بالا باشد یا سیال درون سیستم ضربه های محکمی درون لوله ها ایجاد کند که به آن ضربه چکش یا ضربه قوچ می گویند. طبیعی است تله بخاری که در این شرایط استفاده می شود باید از ویژگی های خاصی برخوردار باشد. و یا ممکن است سیالی درون سیستم باشد که خورنده یا تحلیل برنده است و بنابراین نیازمند تله بخار خاص خود است.

خطوط و سیستم هایی که در آنها بخار وجود دارد هر یک کارکرد ویژه ای دارند و برای اهداف متفاوتی طراحی و ساخته شده اند. انتخاب نوع و متریال و سایز مناسب برای تله بخار مخصوص هر خط لوله یا سیستم می تواند در افزایش بهره وری، کم شدن مصرف انرژی و هزینه های مرتبط به آن و امنیت محیط برای دستگاه ها و نفرات تاثیر بسزایی داشته باشد. بخصوص اگر حرارت در بخشی از سیستم خیلی بالا باشد، کندانس باید به سرعت از آن بخش خارج شود. اگر این اتفاق نیفتد کارایی بهینه سیستم به شدت افت می کند و به باقی دستگاه ها نیز ممکن است صدمه های سنگینی وارد شود.

عموما صنایع و کارخانجاتی که دارای خطوط بخار هستند با مشکلات زیر روبرو می شوند:

  • حرارت خیلی ضعیف منتقل می شود.
  • سیستم و تجهیزاتی که روی آن نصب هستند مانند انواع شیرآلات و گیج ها و ترانسمیترهای فشار و دما و صافی ها در اثرتماس با کندانس یا گاز نامحلول به صورت مداوم آسیب می بینند.
  • انتخاب تجهیزات حفاظت از خطوط بخار مانند تله بخارها به درستی و منطبق با شرایط محیط و سیستم صورت نمی گیرد و یا کیفیت آنها پایین است.

عموما در خطوط بخار این اتفاقات رخ می دهد که مقداری از کندانس یا گاز نامحلول از یک تله بخار رد می شود و به همین دلیل معمولا در سیستم ها و خطوط بخار بیش از یک تله بخار کار می گذارند تا در صورت رد شدن از یکی، تله بخارهای بعدی بتوانند کندانس یا گاز غیر قابل حل را از سیستم خارج کنند. در صورتی که این اتفاق نیفتد شیرآلات و تله بخار و سیستم های اندازه گیری و کنترل و ابزار دقیق و سیار تجهیزات روی خطوط بخار آسیب خواهند دید. تله بخارها هم به دلیل برخورد مداوم با حرارت بالا و ضربه های قوچ در سیستم دچار خوردگی و پیری و آسیب می شوند و هرچند وقت یک بار نیاز به تعمیر یا تعویض دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *